Поради батькам на кожний день
Негайне втручання при агресивних проявах
В випадках незначної агресії, коли вона безпечна і може бути пояснена:
Повне ігнорування реакції дитини/підлітка;
Розуміння почуттів дитини («Звісно, ти образився…»);
Переключення уваги, пропозиція будь-якого завдання («Допоможи мені, будь ласка, скласти речі…»);
Позитивне позначення поведінки («Ти злишся, тому що ти втомився»).
Для зниження агресії встановити з дитиною зворотній зв’язок:
Констатація факту («Ти поводиш себе агресивно»);
Констатуюче питання («Ти злишся?»);
Розкриття мотивів агресивної поведінки («Ти прагнеш мене образити? Ти намагаєшся продемонструвати силу?»);
Висловлювання своїх почуттів до небажаної поведінки («Мені не подобається, коли зі мною розмовляють в такому тоні», «Я гніваюся, коли на мене хтось голосно кричить»);
Апеляція до правил (« Ми же з тобою домовлялися»).
Зберегти позитивну репутацію дитини.
Дитині, особливо підлітку, важко відразу визнати свою поразку і провину. Найстрашніше для нього – публічний осуд і негативна оцінка, які провокують психологічні механізми захисту. Щоб цього не сталося, необхідно:
Публічно мінімізувати провину підлітка («Ти неважно себе почуваєш», «ти не хотів його образити»), але в бесіді віч-на-віч розкрити істину;
Не вимагати повного підпорядкування, дозволити підлітку/дитині виконати ваші вимоги по-своєму;
Запропонувати підлітку/дитині компроміс.
Контролювати свої негативні емоції.
Коли дитина демонструє агресивну поведінку – це викликає негативні емоції – роздратування, гнів, обурення, страх і безпорадність. Коли дорослий вміє керувати своїми негативними емоціями, він не підкріплює агресивну поведінку дитини, зберігає з нею гарні відносини і водночас демонструє, як треба взаємодіяти з агресивною людиною.
Акцентувати увагу на поведінці, а не на особистості за допомогою техніки об’єктивного опису поведінки.
Після того як дитина заспокоїлася, обговорити з нею, як вона поводила себе під час прояву агресії, які слова говорила, які дії здійснювала, не даючи при цьому ніякої оцінки. Обговорювати необхідно лише те, що трапилося «тут і зараз», не згадуючи минулих вчинків. Замість «читання моралі» краще показати негативні наслідки її поведінки, переконливо продемонстрував, що агресія більше шкодить їй самій.
5. Показати зразок конструктивної поведінки за допомогою наступних прийомів:
Витримка паузи, яка дасть змогу дитині заспокоїтися;
Навіювання спокою невербальними засобами;
Прояснення ситуації за допомогою питань, що наводять на відповідь;
Використання гумору;
Визнання почуттів дитини.
Поради батькам, спрямовані на збереження психологічного й фізичного здоров’я в період пандемії COVID-19
Тривалі карантинні заходи загострили багато соціально-психологічних моментів, пов’язаних із впровадженням дистанційного навчання. Серед учасників освітнього процесу й досі підвищені рівні тривоги та стурбованості щодо можливої зміни сталого ритму життя.
Пропонуємо декілька порад батькам, спрямованих на збереження психологічного й фізичного здоров’я
Поговоріть з дитиною про коронавірус та обмеження, пов’язані з ним. Повернення до школи не є таким, як раніше, адже через карантин з’явилися нові правила, до яких діти ще не звикли. Саме тому необхідно обговорити ситуацію щодо захворювання на коронавірус, повідомити про обмеження та засоби захисту, їх необхідність.
Проводьте з дитиною більше часу разом. Необхідною психологічною розрядкою для дитини після напруженого та складного шкільного дня є спільне дозвілля. У вихідні це можуть бути рухливі ігри, похід, екскурсія, а в будні достатньо приділити дитині хоча б 30 хвилин для бесіди, інтелектуальної гри, прогулянки.
Спілкуйтеся з дитиною на емоційному рівні. Щоб створити довірливу атмосферу в бесіді з дитиною та уникнути її роздратування, не питайте як пройшов день, які оцінки дитина отримала. Краще спитати що її вразило, який найбільш яскравий момент, що її турбує та чи потрібна допомога.
Підтримайте та допоможіть пристосуватися до звичного навчального режиму, зробіть акцент на приємних моментах: зустріч з друзями, пізнання нового, улюблені дисципліни та вчителі. Враховуючи дистанційне навчання та канікули, дитині важче, ніж звичайно, пристосуватися до нового навчального року.
Допоможіть дитині підготуватися до навчання: разом наведіть порядок на столі, розподіліть речі і предмети для школи. Це призведе до «порядку» думок і налаштує школяра на робочий лад.
Запропонуйте свою допомогу дитині у разі необхідності. Дитина повинна розуміти, що за потреби ви можете допомогти їй з проблемним завданням, підказати рішення складної ситуації або просто вислухати без осуду та підтримати.
Бережіть себе та своїх близьких!
Назад до школи: поради для вчителів
Для вчителів початок нового навчального року під час пандемії додає нових викликів.
Як налаштувати дітей на навчання, а ще зберегти свій спокій та рівновагу?
Маємо для вас декілька порад:
спілкуйтеся з батьками учнів: під час кризи в охороні здоров’я та нестачі соціальної взаємодії, життя учнів змінилося. А ще деякі з них можуть не мати робочого простору для навчання онлайн. Це може бути причиною зниження мотивації. Розмова з батьками учнів допоможе краще зрозуміти та підтримати дитину;
взаємодійте позитивно: це мотивує учнів. Наприклад, дякуйте учням за роботу на заняттях, запитайте про їхніх домашніх улюбленців або про хобі та їхні інтереси. Використовуйте принцип — 5 п’ять позитивних взаємодій для кожної негативної;
упевніться, що учні не відчувають стигми чи не поширюють її: поясніть дітям, що коронавірус не є приводом, аби негативно оцінювати людей за виглядом, походженням чи мовою. Діти вони повинні відчувати, що можуть безпечно розповісти про це дорослим, яким вони довіряють.
Не забувайте піклуватися про себе: адже ваша рівновага та спокій — ще один спосіб показати вашим учням, що вони у безпеці та налаштувати їх на навчання.